Monografija „Bilo jednom u Merilendu” promovisana u Vašingtonu

Monografija „Bilo jednom u Merilendu” promovisana u Vašingtonu

Prigodom deset godina postojanja folklorne riznice balkanske baštinarke Biljane Rigan i događaja koje je sa svojim saradnicima priredila ili uveličala od 2012. do 2022, novinar i publicista Ivan Kalauzović, poznat i kao Ivanus, napisao je vrednu knjigu.

U sredu, 7. juna, u Ambasadi Srbije u SAD održana je promocija bogato ilustrovane monografije punog naziva „Bilo jednom u Merilendu – deset godina kolekcije Biljane Rigan” o nemaloj zbirci narodne nošnje i drugih starina sa Balkana Šapčanke koja živi i radi u Silver Springu, rubnom gradu države Merilend.

Knjiga je nastala nakon njene višegodišnje saradnje sa hroničarem dijaspore Ivanom Kalauzovićem, koji je, kako kaže, prepoznao „čar hrabrosti u usudu razbijanja belosvetskog sivila imenom koje predstavlja balkanske zemlje u tuđini”. Pisana je književnoumetničkim stilom, te obiluje lirskim momentima, stilskim figurama i arhaizmima.

Obilata folklorna zbirka koju je Biljana Rigan u svom domu stvorila vremenom je prerasla u muzej srpske i balkanske kulture i umetnosti na tlu Amerike. Ovo delo je svedočanstvo njenog životnog puta i korena na kojima su postavljeni temelji posvećenog baštinarstva, ali i autentičnih predmeta iz kolekcije i njihovih uloga na raznim priredbama.

Biljana Rigan sa saradnicima u Ambasadi Srbije u Vašingtonu

Pomoću njega se može otkriti šta povezuje Mačvu i američke starosedeoce i da li je moguće oživeti Šumadiju usred Merilenda. Tu su i teorijske klasifikacije, hronološki pregled organizovanih događaja i više desetina fotografija. Korice knjige i naslovne strane poglavlja su, po ideji Ivana Kalauzovića, dizajnirane u duhu pirotskog ćilima.

Recenzentkinja Milanka Berberović, profesorka emerita Fakulteta primenjenih umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu, zapisala je: “Ova monografija zrači radošću i toplinom i u isto vreme govori o dva izuzetna stvaraoca: piscu koji je Biljanin naum i pregalaštvo pitkim i razumljivim stilom u reči pretočio i Biljaninoj nezaustavljivoj energiji i umeću da čini najviše što može i bar delić bogate kulture i duha svog kraja približi i pokaže drugima da bi bolje upoznali, razumeli i cenili našu zemlju i sve nas.”

Monografiju „Bilo jednom u Merilendu” objavila je izdavačka kuća „Impressions”.

Izvor: Impressions