Više puta nagrađivana umetnica provodi dane u čikaškom predgrađu Ouk Bruk, u kojem joj se nalazi atelje. Iza njegovih kulisa zavirio je Ivan Kalauzović.
Marija Tanasković Papadopulos se obrazovala u rodnom Beogradu, a od 2004. godine živi u Americi. Ona svoje vizije ostvaruje vajajući terakotom, plešući kistom i dizajnirajući savremenim softverom:
„Moja umetnost nastaje skiciranjem mojih snova, čije se reference nalaze u oblicima i scenama u realnosti. Kompozicije umetničkih vizija konstruišem u nesvesnom stanju, a simboliku im dajem kombinovanjem u svesnom sve do krajnjeg rezultata. Te slike su i rezultat moje ljubavi prema istoriji i mitologiji.”
Mnogi Marijini radovi su primenjeni i mogu se sresti na koricama knjiga ili kao deo enterijera, što znači da nadahnjuju i dopunjuju i druge umetnike:
„Umetnost živi i nadživljava umetnika. Ona može da sprovede ogroman rezervoar ljudske energije i da utiče na posmatrača da promeni svoju stvarnost, pa je samim tim odgovornost umetnika ogromna. Ja stvaram neko delo da bude inicijalna kapisla za razvoj svesti, evoluciju duša i impuls koji putuje, stvara nove stvari i leči sve koji dođu u kontakt sa njim.”
Iako u radu redovno koristi nove tehnologije, kako bi u dve ili tri dimenzije sagledala buduću skulpturu pre materijalizacije, veliki je protivnih veštačke inteligencije o kojoj se u poslednje vreme mnogo govori:
„Veštačka inteligencija pokušava da imitira ljudsku dušu, ali neuspešno. Ona samo pretpostavlja, a umetnost je komunikacija simbolima zbog koje je čovek jedinstven. Umetnost nije samo veština stvaranja. Veština služi da se umetnički izraz poboljša, ne da bude sama sebi svrha.”
Marija je sa svojim delima proputovala svet i neretko bila nagrađena. U naročitom sećanju joj je ostala izložba na njujorškom sajmu „Artexpo” 2015, kada je privukla pažnju kolega umetnika, galerista i novinara. Planira da uskoro poseti i rodni grad: “Imam dosta novih radova, a moj stil se stalno menja. Volela bih da u skorijoj budućnosti u Beogradu priredim malu retrospektivnu izložbu, možda u Muzeju savremene umetnosti.”
O stvaraocima u SAD poreklom sa Balkana kaže: „U Americi ima mnogo naših ljudi koji se bave umetnošću i ja im želim sve najbolje, ali mislim da mi je sudbinski predodređeno da ne sarađujem sa njima jer nisam često u prilici da ih sretnem. U svakom slučaju, zainteresovana sam i otvorena za saradnju.”
Tekst: Ivan Kalauzović
Foto: Privatna arhiva